RİZE ili Hemşin Vadisi doğal bitki örtüsünde yeralan Kestane , Karayemiş,Maviyemiş ( Likapa ,Böğürtlen , Kumar ve diğer endemik bitkilerin çiçek özlerinin ,içinde hiçbir yapay bileşen kullanılmadan elde edilen doğal bir baldır. Aroması ve yoğunluğu nedeniyle son derece kaliteli bir baldır. Halk arasında İlaçlık Bal olarakta adlandırılmaktadır.Özellikle iyileştirici ve antiseptik ( mikroplara karşı direnç ve koruma ) özellikleriyle bilinmektedir. Ayrıca yanık tedavisinde, ülser, boğaz ve göz enfeksiyonlarında çok etkili olduğu klinik deneylerle kanıtlanmıştır.

Doğal koşullarda , kendine has aroması ile çok özgün bir lezzettir.Ayrıca tedavi edici ve tatlandırıcı olarak da kullanılmaktadır. Besleyici ve kuvvet vericidir. Mikropların üremesini önler. Yara iyileştirici etkiler gösterir. Çocuklarda sık görülen ağız iltihaplarına ( aft, ağız yarası ) karşı başarı ile kullanılır. Bal, bileşiminde bulunan çeşitli vitamin, mineral, organik asit ve enzimler nedeniyle sindirimi kolay, besleyici ve birçok hastalığa karşı koruyucu ve tedavi edici özellikler gösterir.Solunum ve sindirim sistemindeki hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur.


HEMŞİN balına tat ve kalite açisindan farklilik veren özellikle Kestane , Orman gülü , Kumar çiçeğiyle taçlanan flora ve faunadaki zenginliktir .Elde edilen bal kendine has özelliğiyle çok kaliteli olup yüksek fiyatlardan alıcı bulabilmektedir.Arıcılık fenni ve karakovanlarla yapılmaktadır. Fakat, karakonvanların sayısı azalırken fenni kovan sayısı artmaktadır. 1992 yılında 1000 dolayında olan kovan sayısı bugün 2000`in üzerindedir. Hemşin Balı, İtalya’da yapılan bir yarışmada en kaliteli bal seçilmiştir. Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde yapılan bir araştırma ise Hemşin Kestane Balının Anzer Balı’ndan daha değerli olduğunu ortaya koymuştur. Tarihi kaynaklara bakıldığında da Osmanlı Sarayının bal ihtiyacının Hemşin’den karşılandığı görülmektedir. Hemşin Balı afrodizyak etkisi içermesinin yanında, bu baldan yapılan bal sirkesi da ateşli hastalıklara ve bağırsak kurtlarına karşı çok etkili bir ilaç niteliği taşımaktadır.

Besin değeri en yüksek bal pastörize edilmemiş, filtrelenmemiş ve herhangi bir işlemden geçirilmemiş baldır.Bu amaçla üretmin her asamasında bu kriterlere uygun hareket etmekteyiz.


              '' Bal almak istiyorsanız butik arıcılık yapan insanları tercih ediniz ''

Balın kalitesi hangi arılardan elde edildiğine ve üretim sürecinde kullanılan yöntemlere bağlıdır. Örneğin balın antioksidan etkisi arıların hangi çiçeklerden bal ürettiğine göre değişebilir. Aynı şekilde besin değeri, şeker içeriği ve sağlığa faydası arıların özelliğine bağlıdır.Şu şekilde düşünebilirsiniz, çiftlikte hiç güneş görmeden, besin destekleri ile kısa sürede anormal şekilde büyütülen tavuklar nasıl doktorlar ve beslenme uzmanları tarafından önerilmiyorsa bal içinde aynı şeyler geçerlidir. Sonradan şeker eklenmiş ve arıların doğal ortamda üretmedikleri ballar yarardan çok zarar getirebilir.


Yorum Yap

Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Hemşin Balı

  • 550,00TL

  • Vergiler Hariç: 550,00TL

Etiketler: Bal, Hemşin, Dogal, Katkısız, Yöresel,